Jak se počítají daň a pojistné OSVČ
- Zisk = příjmy − výdaje. Výdaje jsou buď skutečné (podle účetnictví či daňové evidence), nebo výdajový paušál – procento z příjmů podle druhu činnosti, nejvýš z příjmů 2 mil. Kč.
- Sociální pojištění = 29,2 % z vyměřovacího základu, kterým je 55 % zisku. U hlavní činnosti je základ aspoň 205 668 Kč za rok, u vedlejší aspoň 64 644 Kč – ale jen pokud zisk z vedlejší činnosti dosáhne rozhodné částky 117 521 Kč. Základ je nejvýš 2 350 416 Kč ročně (48× průměrná mzda).
- Zdravotní pojištění = 13,5 % z poloviny zisku, bez horního limitu. U hlavní činnosti aspoň z 293 802 Kč ročně (50 % průměrné mzdy × 12). Minimum neplatí, pokud jste zároveň zaměstnanec nebo pojištěnec státu (student, důchodce, rodič na rodičovské) – v kalkulačce to odpovídá volbě vedlejší činnosti.
- Daň z příjmů = 15 % ze zisku po odečtení nezdanitelných částí (hypotéka, penzijní spoření, dary…), zaokrouhleného dolů na stovky (z části nad 1 762 812 Kč 23 %), mínus slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti. Když zvýhodnění na děti převýší daň, vyplatí se rozdíl jako daňový bonus (při příjmech aspoň 134 400 Kč za rok). Pojistné OSVČ si od základu daně neodečítá.
Vedlejší činnost při zaměstnání
Zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění jen ze mzdy. Ze zisku z podnikání si je platíte sami: sociální jen tehdy, když zisk z vedlejší činnosti dosáhne 117 521 Kč za rok, zdravotní vždy 13,5 % z poloviny zisku, ale bez minima. Daň se počítá ze součtu mzdy a zisku v jednom přiznání, takže když zadáte roční mzdu, kalkulačka ukáže, o kolik daně zaplatíte navíc kvůli podnikání – sleva na poplatníka se započte jen jednou a správně se uplatní i hranice pro 23% sazbu.
Slevy a odpočty, které kalkulačka umí
| Položka | Za rok 2026 |
|---|---|
| Sleva na poplatníka | 30 840 Kč |
| Sleva na manžela/manželku (příjem manžela/ky do 68 000 Kč, v domácnosti dítě do 3 let) | 24 840 Kč, se ZTP/P dvojnásobek |
| Invalidita 1. a 2. / 3. stupně / průkaz ZTP/P (lze kombinovat s invaliditou) | 2 520 Kč / 5 040 Kč / 16 140 Kč |
| Zvýhodnění na 1. / 2. / 3. a další dítě | 15 204 Kč / 22 320 Kč / 27 840 Kč |
| Úroky z hypotéky (úvěry od 2021 / starší) | max. 150 000 Kč / 300 000 Kč |
| Penzijní spoření (část nad 20 400 Kč) + životní pojištění + DIP | společně max. 48 000 Kč |
| Dary (aspoň 1 000 Kč, nebo víc než 2 % základu) | max. 30 % základu daně |
Příklad: příjmy 800 000 Kč, paušál 60 %
| Příjmy | 800 000 Kč |
| Výdajový paušál 60 % | 480 000 Kč |
| Zisk | 320 000 Kč |
| Sociální pojištění (z minimálního základu 205 668 Kč) | 60 056 Kč |
| Zdravotní pojištění (z minimálního základu 293 802 Kč) | 39 664 Kč |
| Daň 15 % (48 000 Kč) po slevě na poplatníka | 17 160 Kč |
| Daň a pojistné celkem | 116 880 Kč |
Pokud by živnostník měl skutečné náklady 100 000 Kč, zbude mu za rok 583 120 Kč, tedy asi 48 600 Kč měsíčně.
Minimální pojistné v roce 2026
Zákon č. 90/2026 Sb. vrátil minimální vyměřovací základ sociálního pojištění u hlavní činnosti ze 40 % na 35 % průměrné mzdy. Minimální záloha je od července 5 005 Kč (do června 5 720 Kč) a přeplatek z vyšších záloh za první pololetí vrací ČSSZ nebo si o něj lze snížit další zálohy. Kalkulačka proto počítá roční minimum za celý rok 2026 podle 35 %, tj. 205 668 Kč. Přeplatek za leden–červen při minimálních zálohách činí 6 × 715 Kč = 4 290 Kč. Začínající OSVČ mají v prvním roce činnosti nižší minimální zálohu (25 % průměrné mzdy); s tím kalkulačka nepočítá.
Paušál, nebo skutečné výdaje?
Paušál se vyplatí, když jsou vaše skutečné náklady nižší než paušální procento – nemusíte pak vést evidenci výdajů. Se skutečnými výdaji se počítá, když máte velké náklady (materiál, zboží, auto). S příjmy do 2 mil. Kč porovnejte i paušální daň, zálohy na další rok spočítá kalkulačka záloh.
Časté otázky
Kolik zaplatí OSVČ na odvodech minimálně v roce 2026?
U hlavní činnosti nejméně 5 005 Kč měsíčně na sociální pojištění (od července 2026, do června 5 720 Kč) a 3 306 Kč na zdravotní pojištění – celkem 8 311 Kč měsíčně, i když je zisk nízký nebo nulový.
Platí se pojištění z vedlejší činnosti?
Sociální pojištění jen tehdy, když zisk z vedlejší činnosti za rok dosáhne rozhodné částky – pro rok 2026 117 521 Kč. Zdravotní pojištění se platí z poloviny skutečného zisku, minimum se u vedlejší činnosti (zaměstnanci, studenti, důchodci, rodiče na rodičovské) neuplatní.
Mohu s výdajovým paušálem uplatnit slevu na děti?
Ano. Sleva na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti se uplatní i při výdajovém paušálu. Nejdou uplatnit jen v režimu paušální daně.
Musím z vedlejšího podnikání platit pojištění, když za mě platí zaměstnavatel?
Ano. Zaměstnavatel platí pojištění jen ze mzdy. Ze zisku z podnikání platíte zdravotní pojištění vždy (13,5 % z poloviny zisku, bez minima) a sociální pojištění, jakmile zisk z vedlejší činnosti dosáhne rozhodné částky 117 521 Kč za rok.
Mohu si jako OSVČ odečíst úroky z hypotéky?
Ano. Zaplacené úroky z úvěru na bydlení snižují základ daně – u úvěrů sjednaných od roku 2021 nejvýš o 150 000 Kč ročně, u starších až o 300 000 Kč na domácnost. Potvrzení o zaplacených úrocích vystaví banka.
Do jaké výše příjmů lze použít výdajový paušál?
Paušál se počítá nejvýš z příjmů 2 mil. Kč. Při paušálu 60 % tak lze uplatnit nejvýš 1,2 mil. Kč výdajů, při 80 % nejvýš 1,6 mil. Kč.
Zdroje a parametry: Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; zákon č. 589/1992 Sb. ve znění zákona č. 90/2026 Sb. (minimální vyměřovací základ 35 % průměrné mzdy); zákon č. 592/1992 Sb.; ČSSZ a VZP – minimální zálohy 2026; průměrná mzda 2026: 48 967 Kč.
Aktualizováno 18. 10. 2026.